Hindistan Turistik Vize

Hindistan  Online Turistik  Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan’a gezi, tatil, eğlence, kültürel ziyaret ve etkinlik katılımı vb. amaçlı ziyaretler için seyahat etmek isteyen kişilerin, bu ülkeye seyahatleri öncesinde başvuru da bulunmaları gereken bir vize türüdür. Hindistan Turistik Vize başvurusu yapabilmek için Hindistan’da ikamet veya mesleki/profesyonel alanda faaliyetin olmaması koşulu aranmaktadır. 

Hindistan Online Tturistik Vize Başvuru uygulaması 5 Şubat 2013 tarihinden sonra kullanılmaya başlanmıştır. Hindistan online turistik vize başvuru formunda başvuru sahibi adına geçici uygulama kimliği sağlanır. Hindistan online vize başvuru formuna seyahat edecek kişinin biyometrik fotoğrafı eklenmelidir. Hindistan vize başvuru formunu kaydettikten sonra çıktısı alınarak diğer Hindistan vize başvuru belgeleriyle birlikte önceden alınan görüşme tarihinde yetkili birimine teslim edilir. Hindistan’a kısa süreli seyahat planlayan tüm yabancılar yerel yasalara tam anlamıyla uymaktadır. Yabancı ülke vatandaşları Hindistan’a giriş yaparken geçerli pasaporlarını (UNI Laissez Faire) taşımaları ve yurt dışındaki Hindistan diplomatik temsilciliklerinden geçerli vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir.

Hindistan Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya Türkiye’de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancıların (bonafide resident) vize başvurularını ortalama olarak iki iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Fakat Türk vatandaşı değilseniz ya da Türkiye’de uzun süreli ikamet izniniz yoksa, vize işleminiz başvuru tarihinizden sonra en fazla üç iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Edirne ve Çanakkele’de ikamet eden vatandaşlarımız başvuru formları ile belirtilen şekilde başvurularını Hindistan İstanbul Başkonsolosluğundan tamamlamaları gerekmektedir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu resmi başvuru formu ile birlikte iki adet biyometrik fotoğraf, pasaportun aslı ve ilk 2 sayfanın fotokopisi ibraz edilmelidir. 

Hindistan Turistik Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan turistik vize işlemlerine başlamak isteyen kişileri öncelikle pasaport temdit tarihlerini kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. Hindistan seyahati bitiş tarihi sonrasında, pasaport temdit tarihinin en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi koşulu aranmaktadır.  

Hindistan Konsolosluğu, ülkesini turistik seyahat amacıyla ziyaret etmek isteyen kişilerin seyahat masraflarını temin eden bir maddi birikime sahip olduğunu gösteren güncel tarihli Banka Hesap Dökümü/Banka Hesap Cüzdanı beyanını mutlaka görmek istemektedir. Finansal durumu gösteren bu evrak güncel tarihli, son 3 aylık hesap hareketliliğine ait, haftalık seyahat için en az 4000 TL bakiye olmalıdır. Bankanın resmi onayı ve imza sirküleri ile birlikte sunulması önemlidir. 

Hindistan turistik vize online başvuru yapılan bir vize türüdür. Hindistan turistik vize başvurusu için resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılmalıdır. Hindistan Konsolosluğu vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formunun İngilizce olarak doldurulması halinde değerlendirmeyi dikkate almaktadır. Hindistan Vize Başvuru Formunun doldurulma işleminin bitmesi ve  başvuru sahibine ait 5 x 5 ölçülerinde, arka fonu beyaz bir fotoğrafın taranması ile online vize başvuru işlemi tamamlanır. İşlemin başarıyla sonlanması halinde online sistem, vize başvuru sahibine biometrik parmak izi uygulaması için vize randevu tarihi vermektedir.

Hindistan Konsolosluğu randevu günü, Hindistan’a seyahat amacına uygun, eksiksiz hazırlanmış başvuru evrakları ile konfirmeli online Hindistan vize başvuru formunu, ıslak imzalı ve fotoğraflı çıktısı alınmış nüsha olarak   tam bir başvuru dosyası halinde sunulması başvurunun kısa sürede onaylanmasını sağlayacaktır.

Hindistan Turstik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

1- Pasaport ( 10 yıldan eski olmayan, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı)

2- Online Hindistan Vize Başvuru Formu (elektronik başvurunun çıktısı alınmalı)

3- Hindistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

4- Nüfus Cüzdanı (fotokopi)

5- Biometrik Fotoğraf: 2 Adet (güncel tarihli,  5 x 5 ölçülerinde, arka fonu beyaz çekilmiş olmalı).

6- İkametgah Belgesi veya Elektrik-Su-Doğalgaz Faturası (başvuru sahibi adına, güncel tarihli

7- Banka Hesap Dökümü ve ya Banka Hesap Cüzdanı: Güncel tarihli (son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve Banka imza sirküleri ile)

8- Otel ve Uçak Rezervasyonu (gidiş-dönüş tarihleri seyahat planına uygun)

Hindistan Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler İngilizce olarak, online Hindistan Vize Başvuru Formu'nu  eksiksiz doldurmalıdırlar. Hindistan vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formunun İngilizce olarak doldurulması halinde konsolosluk başvuruyu değerlendirmeye almaktadır. Hindistan Vize Başvuru Formunun doldurulma işleminin bitmesi ve  başvuru sahibine ait 5 x5 ölçülerinde, arka fonu beyaz bir fotoğrafın taranması ile online vize başvuru işlemi tamamlanır. İşlemin başarıyla sonlanması halinde online sistem, vize başvuru sahibine biometrik parmak izi uygulaması için vize randevu tarihi vermektedir.

Hindistan Turistik Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır ?

Hindistan Turistik vize müracaatlarında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

Hindistan Turistik Vize Talep Dilekçe Örneği için Hindistan turistik vize dilekçe örneği ingilizce.

Hindistan Turistik Vize Başvurusu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler  Nedir?

*Hindistan Turistik Vize başvurusu yapan Kişi Emekli ise; Emekli maaşını gösterir orijinal belge: güncel tarihli Banka Maaş Hesap özeti

*Hindistan Turistik Vize başvurusu yapan Kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli ve orijinal Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair belge /maaş bordrosu sunulmalıdır. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler sunulmalı. Öğrenci 18 yaşından küçük ise; ebeveynlerinin pasaport fotokopileri ve  ebeveynden alınmış İzin Belgesi (Sakıncasızlık Belgesi- No Objection Certificate)

*Hindistan Turistik Vize başvurusu yapan Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; T.C. Oturma İzni Belgesi’nin fotokopisi gereklidir.

*Turist vizesi ya da iş vizesiyle yapılan seyahatlerde, vize 6 aydan daha fazla bir süre için geçerli olsa bile, Hindistan'da maksimum kalış süresi 6 aydır.

*Vizeler pasaportun geçerlilik süresine bağlı olarak verilir. Vizeler verildiği tarihten itibaren geçelidir.

Hindistan Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Konsolosluğu vize departmanı, Hindistan turistik vize müracaatlarını hafta içi Pazartesi- Cuma günleri Saat: 10:00-11:30 arasında teslim almaktadır. . Hindistan turistik  vizesi başvurularını Hindistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlarla veya şahsi olarak Hindistan Konsolosluğu’na yapabilmektedirler. Hindistan Konsolosluğu’nun sunulan başvuru dosyalarını sorunsuz bir şekilde teslim almasının ardından başvuru sahibi kişilerin, Hindistan Konsolosluğu Biometrik Veri İbraz bölümünde; biometrik parmak izlerini, dijital fotoğraf çekimi ile birlikte elektronik imzalarını sunmaları gerekmektedir.

Hindistan Turistik Vize Çıkış Süresi Ne Kadardır?

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türk vatandaşlarının veya Türkiye'de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancıların (bonafide resident) Hindistan turistik vize  başvurularını 1 iş günü içerisinde sonuçlandırrmaktadır. Ancak Türk vatandaşı değilseniz ya da Türkiye'de uzun süreli oturum izniniz yoksa, vize işlemi başvuru tarihinden sonra en fazla üç iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Bazı durumlarda, Hindistan turistik vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması söz konusu olabilmektedir. Hindistan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Hindistan resmi tatil günlerine ya da Hindistan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğuna denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Hindistan Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

Hindistan Konsolosluğu'ndan uzun süreli Hindistan turist vizesi talep edebilir miyim?

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Turistik Vize için sabit 3 aylık tek girişli vize vermektedir.

Hindistan Konsolosluğu turistik vize başvurusunda çok girişli vize talep edebilir miyim?

Hindistan turist vizesine sahip kişiler, Hindistan'a girişlerinden sonra başka yakın ülkelere de seyahat etmek isteyebilirler. Hindistan'ı tamamen terketmeden önce ülkeye tekrar girmek durumundalarsa; detaylı yolculuk programlarını ve ilgili evrakları (bilet rezervasyonlarını) Hindistan Büyükelçiliği/Konsolosluğu'na belgelemeleri koşulu ile çift ya da üç girişli vize alabilirler. Başvuru sahipleri kendi ülkelerinden uzakta iseler, kendilerine en yakın Hindistan Büyükelçiliği/Konsolosluğu'ndan vize alabilirler.

Çok girişli Hindistan vizem var. Hindistan'dan çıkış yaptıktan ne kadar zaman süre tekrar Hindistan'a giriş yapabilirim?

Çok girişli turist vizesi ile Hindistan'a yapılan ziyaretler arasında en az iki ay olması gerekmektedir.

İki aylık bekleme süresini beklemeden Hindistan'a hangi koşullarda tekrar giriş yapabilirim? 

Ölüm/ Aile yakınlarının ciddi hastalığı/geri dönüş uçak bileti bulunamaması gibi acil durumlar dolayısıyla, 2 aylık süreyi beklemeden ülkeye tekrar giriş yapmak zorunda kalan kişilere, gerekli belgeleri Hindistan Büyükelçiliği/Konsolosluğu'na sunmaları koşulu ile izin verilebilir.

Duyurular

Hindistan Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirisi

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyecek...
2023-08-04 15:49:53

Hindistan Konsolosluklarınca vize işlemlerinde kullanılacak olan

Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda Hindistan Konsolosluklarının aradığı özellikler; 1 - Son 10 yıl içerisinde ç...
2023-08-04 14:23:01

Hindistan Başkonsolosluk mesai saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü, vize başvuruları için haftaiçi hergün 09.00 ila 12.00 saatlari arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-16 10:08:53

Hindistan Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru sonuçları için pasaport dağıtımını haftaiçi hergün 17.00 ila 17.30 saatleri arasında ya...
2020-11-16 10:08:17
Tüm Duyurular