Hindistan Ankara Büyükelçiliği

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Hindistan Ankara Büyükelçiliğinde yapabilirler. Görevli olduğu bölgede yaşayan Hindistan vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlerini yürütmek Hindistan Büyükelçiliği'nin görevidir. Hindistan Büyükelçiliği, Türkiye - Hindistan Devletleri arasında ticari ilişkileri geliştirmek ve bu ülkede çalışan Hindistan vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir. 

Hindistan Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Tel: 0312 438 21 95-98

Fax: 0312 440 34 29

e-mail: chancery@indembassy.org.tr

Hindistan Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma arasında 09:00-13:00-13:30-17:30

Ankara Hindistan Büyükelçiliği Konsolosluk ve Vize Bölümü Vize Başvuru Saatleri Nedir?

 Pazartesi-Cuma 10:00 – 11:30 saatleri arasında vize başvurularını kabul etmektedir.

Hint Büyükelçiliği Pasaport ve Doküman Teslim Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma 17:00 – 17:30 saatleri arasında teslim etmektedir.

Hindistan Büyükelçiliği Evrak Tasdik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yabancı ülke vatandaşları için evrak tasdik işlemleri; Hindistan Konsolosluğundan belgelerinizi onaylatmadan önce, belgeler ilgili Başkonsolosluk/Büyükelçilik tarafından onaylanmalı ve T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilmelidir.
T.C. vatandaşları için evrak tasdik işlemleri; Hindistan Konsolosluğunda belgelerinizi onaylatmadan önce, belgeler yerel mahkemetarafından onaylanmalı ve T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilmelidir.

Hindistan Konsolosluğa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vizesi online başvuru yapılması gereken bir vize türüdür. Hindistan vize başvurusu için resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılmalıdır.Hindistan Konsolosluğu; Turist Vizesi, İş – Ticari amaçlı Vize, Konferans Vizesi, Çalışma Vizesi, Transit Vize, Öğrenci Vizesi, Giriş Vizesi, Araştırmacı Vizesi, Gazeteci Vizesi, Tedavi amaçlı Vize/ Refakatçi Vizesi gibi çeşitli kategorilerde vize hizmeti vermektedir. Hindistan’a seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını seyahat amacına uygun gerçekleştirmelidir. Daha fazla bilgi almak için Hindistan vize başvurusu sayfasını inceleyebilirsiniz.


Hindistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?


Hindistan Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunacak kişiler İngilizce  hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş online Hindistan Vize Başvuru Formu ile başvuruda bulunmalıdır. Ankara Hindistan Konsolosluğu vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formunun İngilizce olarak doldurulması halinde değerlendirmeyi dikkate almaktadır. Hindistan Vize Başvuru Formunun doldurulma işleminin bitmesi ve  başvuru sahibine ait 5 x5 ölçülerinde, arka fonu beyaz bir fotoğrafın taranması ile online vize başvuru işlemi tamamlanır. İşlemin başarıyla sonlanması halinde online sistem, vize başvuru sahibine biometrik parmak izi uygulaması için vize randevu tarihi vermektedir.


Ankara Hindistan Elçiliği Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?


Hindistan Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

Hindistan Turistik Vize Talep Dilekçe Örneği için tıklayınız.

Hindistan Ticari Vize Talep Dilekçe Örneği için tıklayınız.

 

Ankara Hindistan Büyükelçiliği Vize Türleri Nedir?

Turist vizesi
İş vizesi
Konferans Vizesi
İstihdam vizesi
Transit vize
Öğrenci vizesi
Giriş Vizesi
Araştırma Vizesi
Gazeteci Vizesi
Tıbbi / Tıbbi Asistan Vizesi


Hindistan Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Hindistan Ankara Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının veya Türkiye'de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancıların (bonafide resident) vize başvurularını 1-3 iş günü içerisinde sonuçlandırır. Ancak Türk vatandaşı değilseniz ya da Türkiye'de uzun süreli oturum izniniz yoksa, vize işlemi başvuru tarihinden sonra en fazla 3-5 iş günü içerisinde sonuçlanır.


Hindistan Ankara Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve Hindistan Türkiye Temsilcilikleri olan Hindistan Devleti'nin 2023 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Hindistan vizesi için başvuruda bulunacak veya Hindistan konsolosluk işlemleri için müracaatta bulunacakların bu tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya vize işlemlerini planlamaları gerektiğini bilmelidirler. Türkiye'de Ramazan ve Kurban bayramı tarihlerinde de Hindistan Ankara Büyükelçiliği kapalıdır.

 • 1 Ocak: Yılbaşı
 • 13 Ocak: Thai Pongal
 • 26 Ocak: Hindistan Cumhuriyet Bayramı
 • 21 Şubat: Mara Shivaratri
 • 10 Mart: Holi
 • 2 Nisan: Nam Ravami
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü
 • 7 Mayıs: Buddha Purnima
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
 • 25 Mayıs: İd-ul Fitr
 • 28 Haziran- 1 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz: Demokrasi Günü
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı
 • 2 Ekim: Mahatma Gandi'nin Doğum Günü
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Ekim: Milad-un Nabi
 • 16 Kasım: Bhai Duj
 • 30 Kasım: Guru Nanak'ın Doğum Günü
 • 25 Aralık: Noel

Hindistan Ankara Büyükelçiliği, Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Ankara Hindistan Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Hindistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda da konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Doğum Belgesi Tasdik İşlemleri, Yeminli Beyan-Kefaletname-Teminat Mektubu vb. belgelerin Tasdik İşlemleri, Evlilik Belgesi Tasdik İşlemleri, Sağlık Belgesi Tasdik İşlemleri, Bekarlık Belgesi Tasdik İşlemleri, Ölüm Belgesi Tasdik İşlemleri, Vekaletname Tasdik İşlemleri, Maaş/Deneyim Belgesi Tasdik İşlemleri, Yabancı Vatandaşlar/Türk Vatandaşları için Tasdik İşlemleri. Devamı...

Hindistan Büyükelçiliği Nerededir?

Cinnah Cad.77 , 06680 Çankaya, Ankara

Duyurular

Hindistan Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirisi

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyecek...
2023-08-04 15:49:53

Hindistan Konsolosluklarınca vize işlemlerinde kullanılacak olan

Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda Hindistan Konsolosluklarının aradığı özellikler; 1 - Son 10 yıl içerisinde ç...
2023-08-04 14:23:01

Hindistan Başkonsolosluk mesai saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü, vize başvuruları için haftaiçi hergün 09.00 ila 12.00 saatlari arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-16 10:08:53

Hindistan Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru sonuçları için pasaport dağıtımını haftaiçi hergün 17.00 ila 17.30 saatleri arasında ya...
2020-11-16 10:08:17
Tüm Duyurular