Hindistan Vize Başvuru

Hindistan vizesi alacak olan T.C. vatandaşlarının dikkatine!

Hindistan ile Türkiye devleti arasında herhangi bir vize muafiyeti anlaşması bulunmazken pasaport kategorisine bakılmaksızın iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak gerçekleştirecekleri seyahatleri için vize almaları gerekecektir. T.C. vatandaşları muhtemel Hindistan seyahatleri öncesi en az 15 iş günü önce Hindistan vize başvuru işlemlerine başlamış olmaları Hindistan seyahat planlarının aksamamasını sağlayacaktır.

Hindistan  Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Online Vize Başvuru uygulaması 5 Şubat 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Hindistan Ankara Büyükelçiliği tarafından uygulanmaktadır. Hindistan online vize başvuru formu doldurulken geçici uygulama kimliği sağlanır. Hindistan online vize başvuru formunu doldururken fotoğraf yükleme işlemi tamamlanmalıdır. Formu kaydettikten sonra çıktısı alınarak diğer Hindistan vize başvuru belgeleriyle birlikte planlanan mülakat tarihinde Ankara Büyükelçiliğinin yetkili birimine teslim edilir.

Hindistan’a seyahat planlayan tüm yabancılar yerel yasalara tam anlamıyla uymaktadır. Yabancı ülke vatandaşları Hindistan’a giriş yaparken geçerli pasaporlarını (UNI Laissez Faire) taşımaları ve yurt dışındaki Hindistan diplomatik temsilciliklerinden geçerli vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir. Hindistan Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya Türkiye’de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancıların (bonafide resident) vize başvurularını ortalama olarak iki iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Fakat Türk vatandaşı değilseniz ya da Türkiye’de uzun süreli ikamet izniniz yoksa, vize işleminiz başvuru tarihinizden sonra en fazla üç iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportların son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekirken aynı zamanda son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportun Hindistan seyahati sonrası en az 6 geçerliliği bulunmalıdır. Yine Hindistan vize basımı için en az 2 boş sayfası ve yeni görünümlü olup, yıpranmış olmamalıdır.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Edirne ve Çanakkele’de ikamet eden vatandaşlarımız başvuru formları ile belirtilen şekilde başvurularını Hindistan İstanbul Başkonsolosluğundan tamamlamaları gerekmektedir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu resmi başvuru formu ile birlikte iki adet biyometrik fotoğraf, pasaportun aslı ve ilk 2 sayfanın fotokopisi ibraz edilmelidir. 

Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvuru işlemlerini ise maksimum 7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan vize başvuruları için Hindistan Konsolosluğunun istemiş olduğu evrak ve belgeler ise yine bu web sitesinin ilgili bölümlerinde mevcuttur. Hindistan seyahatinizin içeriği ile uyumlu olan Hindistan vize kategorisini tercih ederek o vize kategorisine ait evrakları eksiksiz bir şekilde toparlayabilir, sorunsuz bir şekilde vize alabilmek için Hindistan vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirebilirsiniz. 

Hindistan Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan fotoğraf ölçülerini 35x45 ebatlarında olmasını gerekli bulurken Hindistan vize başvuru fotoğrafı biometrik olup, son 3 ay içerisinde çekilmeli ve daha önce herhangi bir vizenizde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Hindistan Vizer Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan vize başvuru formu, İngilizce olarak doldurulan ve web üzerine Hindistan Başkonsolosluğu vize sisteminde bulunan online olarak doldurulmakta olan bir belgedir. Hindistan vize başvuru formu, vize başvuru işlemleri için önemli bir prosedür olurken, hatalı, eksik veya yanlış olarak doldurulmuş başvuru belgesi ile Hindistan vize başvuru işlemleri tamamlanamayacaktır.

Hindistan Vize Türleri Nedir?

Hindistan turistik vize, Hindistan ticari vize ve Hindistan ziyaretçi vizesi farklı içeriklere sahip olan vize kategorileridir. Her vize kategorisinin prosedürleri kendine özgü olurken Hindistan seyahat amacınızın belirlenmesinin ardından size uygun olan Hindistan vize kategorisini tercih etmiş olmanız daima başarılı ve sorunsuz bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Hindistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvuru işlemleri için başvuru sahibini parmak izi alma işlemlerine tabi tutarken, kişi parmak izi vermek üzere Hindistan Konsolosluğuna gitmesi gerekecektir.
 

Hindistan Vize Başvuru

Duyurular

Hindistan Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirisi

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyecek...
2020-11-16 10:09:54

Hindistan Başkonsolosluk mesai saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü, vize başvuruları için haftaiçi hergün 09.00 ila 12.00 saatlari arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-16 10:08:53

Hindistan Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru sonuçları için pasaport dağıtımını haftaiçi hergün 17.00 ila 17.30 saatleri arasında ya...
2020-11-16 10:08:17

Hindistan Konsolosluklarınca vize işlemlerinde kullanılacak olan

Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarda Hindistan Konsolosluklarının aradığı özellikler; 1 - Son 10 yıl içerisind...
2020-11-16 10:04:35
Tüm Duyurular
Hindistan Vize Başvurusu